İlk Kadın Ressamımız Mihri Müşfik Hanım

Mihri Müşfik Hanım Tabloları
Taha Toros’un kaleme almış olduğu ve Akbank tarafından Türk resim sanatı yayıncılığına kazandırılan İlk Kadın Ressamlarımız isimli yapıtın dipnotlarından, sanatçının 1988 yılına kadar yapılan araştırmalarda bilinen Türkiye’de 32, İtalya’da 36, Fransa’da 23 ve Amerika’da 60’ı aşkın olmak üzere, 150 dolayında eseri kayıt altına alınmıştır

Sanatçı, eserlerinde eşi Müşfik Selami İnegöllü ile evli kaldığı (1905 – 1922) dönemde Mihri Müşfik, diğer dönemlerde ise Mihri Rasim imzasını kullanmıştır. sayısı azımsanmayacak yapıtlarında da imzaya rastlanmamaktadır

26.02.2017 tarihinde Google Doodle ile 131. doğum gününde Mihri Müşfik Hanım‘ı onurlandırdı.

Mihri Müşfik Hanım Kimdir

1886 yılında İstanbul’da, Kadıköy’ün Bahariye semtindeki Dr. Rasimpaşa Konağı’nda dünyaya geldi. Babası, Askeri Tıbbiye’de ders veren ve “Tıbbiye Nazırı” veya “Tıbbiye Reisi” olarak da bilinen Dr. Çerkez Ahmet Rasim Paşa’dır. Avrupaî bir eğitim gördü. Edebiyat, musikî ve resim ile ilgilendi. Resme olan ilgisi diğerlerine göre ağır basıyordu. Yaptığı bir resmi Sultan II. Abdülhamit’e takdim edince saray ressamı Zonaro‘nın öğrencisi oldu; kendisinden Beşiktaş‘taki atölyesinde resim dersleri aldı. Böylece Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın ressam unvanını aldı.

İstanbul’da bulunduğu dönemde sanata katkısı üst düzeyde olan Mihri Müşfik Hanım, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Fikret Adil, Namık İsmail gibi ressamların yanı sıra Tevfik Fikret ile iyi dost oldu. Bu dönemde Edebiyat-ı Cedide şairlerinin yazdıklarını resmeden Mihri Müşfik Hanım, böylece Edebiyat-ı Cedide Resmi’ni oluşturdu. Mihri Hanım, sadece şiirleri resmetmedi, aynı zamanda bu şairlerin portrelerini de çizdi. 1915’te ise Tevfik Fikret’in hayatını kaybetmesi üzerine yüzünün kalıbını alarak heykelini yaptı ve bu Türkiye’de yapılan ilk mask çalışması olarak kayıtlara geçti. Bu mask şu anda Aşiyan Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Değerli ressamların başyapıtları Kanvas (Canvas) Tablo haline geliyor. Siyah Sanat Galerisi sizler için bir liste oluşturdu Osman Hamdi‘den Van Gogh‘a kadar birçok ressamın tablolarını duvarınıza asabilirsiniz.

Etiketler:, , ,